Truck or lorry repair shop service

Autorizovaný servis, nebo známý mechanik?

Majitelé osobních a užitkových vozů stojí často před náročným dilematem: mají si zvolit při péči o své auto značkové autorizované servisy, nebo mechaniky, kteří se zabývají vozidly napříč značkami? Podívejme se na relevantní faktory, které ovlivňují rozhodování mezi těmito možnostmi.

Kompromis kvality a ceny

První věc, kterou je třeba si uvědomit, je existence kompromisu mezi cenou a kvalitou – vždy bude stát levnější neautorizovaný autoservis proti dražším, specializovaným a autorizovaným dílnám. Tento kompromis se zrcadlí i v produktech, které servisy zprostředkovávají. Dnes již není neobvyklá situace, kdy autorizovaný prodejce doporučuje náhradní díly z druhovýroby – nejedná se primárně o originální díly. Oproti mechanikům, kteří nejsou autorizovaní, má ale řidič jistotu, že tyto „druhořadé“ díly splňují veškerá kritéria, stanovená výrobcem automobilu. Dalším důležitým faktem je, že mechanici, kteří pracují v autorizovaném autoservisu, bývají specialisté na jednu konkrétní značku. Ve světle těchto okolností se zřetelně zobrazuje fakt, že rozsáhlá a cenově různorodá nabídka náhradních dílů na auta a nákladní automobily, jaké nabízejí neautorizovaní mechanici, není nutně výhodou.

Kvalifikace autorizovaných servisů

Lepší kvalifikace autorizovaných mechaniků nicméně nepramení výlučně z vybavení autoservisů, znalosti specifické značky a kvalitních dílů. Ve prospěch autorizovaných servisů svědčí i trend v automobilovém průmyslu, který při stanovování doporučených postupů při údržbě vozidla směřuje k zavádění elektronických servisních knížek a placeným plánům údržby, čímž se tyto postupy se de facto stávají vyhrazenými pouze autorizovaným servisům. Nad rámec opravy auta a prodeje náhradních dílů tak vyvstává důležitost volby servisu při STK a záručních prohlídkách. Proti postupu zpoplatnění dat, důležitých pro údržbu a opravu, se sice u většiny neautorizovaných servisů zvedá odpor, nicméně hospodářská situace přirozeně vede automobilky k těmto krokům. Podobné směřování se dá očekávat i do budoucnosti.